Poidła – rodzaje, wybór, czyszczenie

Zastanawialiście się kiedyś, czemu tak wiele kotów “wydziwia” i zamiast z miski, pije wodę z kranu, wanny, szklanek, kubków, wazonów? Czemu miseczka służy do zabaw, albo “prania” myszek, a woda z muszli klozetowej smakuje najlepiej?

Koty preferują wodę:

 • chłodną,
 • świeżą,
 • płynącą.

Stąd takie zainteresowanie wodą z kranu czy wc – ceramika utrzymuje niższą temperaturę. Niektóre koty uwielbiają też pić odstaną wodę z wazonu. Najprawdopodobniej jest to spowodowane związkami chemicznymi wydzielanymi przez niektóre rośliny.

Spożycie wody jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia utrzymanie homeostazy i zdrowia organizmu. Jednym z największych błędów kocich opiekunów jest żywienie kotów jedynie suchą karmą, która zawiera 3 – 10% wody (mięso/karma mokra ma ok 75%). Kot jedzący chrupki, powinien wypijać 50 – 60 ml wody na kilogram masy ciała, czyli 5 kg Mruczek dziennie powinien wypić szklankę wody. Żaden zdrowy kot nie spożyje takiej ilości.

W jaki sposób dostarczać kotu odpowiednią ilość wody?

 • podając karmę mokrą lub mieszanki BARFowe,
 • dodając niewielkie ilości wody do mokrej karmy,
 • wyposażając się w poidełko – fontannę.

Unikajmy:

 • podawania karm suchych,
 • plastikowych i metalowych miseczek,
 • stawiania źródła wody blisko pokarmu.

Niezastąpionymi sprzymierzeńcami w walce o kocie zdrowie są poidła – fontanny dla zwierząt. Poprzez wymuszenie sztucznego obiegu, woda jest stale natleniana i schładzana, a filtry wyłapują zanieczyszczenia.

Poidełka możemy podzielić ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane:

Plastik
Są najtańsze, najbardziej popularne ale mają jeden minus – do nich najszybciej przywiera kamień, a przez to najtrudniej się je czyści.

Metal
Są bardziej higieniczne, ale za to droższe. Dodatkowo nie każdy kot przepada za metalicznym posmakiem wody.

Ceramika
Są najbardziej higieniczne, koty je bardzo lubią. Niestety, są także najdroższe, można je stłuc, a dostępność w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Fontanna Pioneer Raindrop™. Ceramiczna, dostępna w kolorze czarnym i białym

Fontanny można także podzielić ze względu na sposób przepływu wody:

Wypływ wody po zaprojektowanym w tym celu uwypukleniu/rynience – te są zwykle cichsze i nadają się np. do pokoju czy kawalerki.

Fontanna Catit Design Senses

Spływ wody ciurkiem, jak w prawdziwej fontannie czy w kranie – te raczej powinny stać w kuchni, są ciut głośniejsze.

Fontanna Drinkwell® 360. Jest dostępna także w wersji metalowej. Ma regulowaną intensywność przepływu oraz ilość strumieni.

Głośność fontanny zależy przede wszystkim od pracy pompki, wibracji pomiędzy urządzeniem, a podłożem, przepływu i wysokości lustra wody.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu:

 • preferencje kota (niektóre uwielbiają strumień wody, inne się go boją),
 • poziom hałasu i miejsce ustawienia,
 • dostępność elementów wymiennych i zapasowych (filtr, pompka),
 • ilość zakamarków utrudniających czyszczenie,
 • pojemność.

Czyszczenie i obsługa fontanny:
Każda fontanna ma filtr. Najlepiej wymieniać go co 7-14 dni, jednak wiele zależy od zabrudzeń, więc po prostu kontrolujmy stan wody.
Mycie: rozbieramy całą fontannę (łącznie z pompką) na części pierwsze. Jeśli mamy dostęp do miękkiej wody i kamień się nie osadza, po prostu myjemy fontannę płynem do naczyń (lub wrzucamy do zmywarki, jeśli jest taka możliwość), płuczemy, zakładamy nowy filtr, składamy, napełniamy wodą.
Jeśli kamień się szybko osadza, do odkamieniania można użyć roztworu wody z octem, która w pół godziny świetnie sobie poradzi z osadami. Po wylaniu zawartości przystępujemy do standardowego mycia.
Fontanny otrzymujemy z instrukcją użycia, do której należy się stosować.

Na poidło nie trzeba wydawać kroci. Od ponad 5 lat moje koty korzystają z poidełka CatIt Small Water Fountain. Jest to jedna z najtańszych fontann (ok. 110 zł), działa non stop i jak dotąd świetnie sobie radzi. Jedyne co trzeba z nią robić to raz na dwa tygodnie czyścić i wymieniać filtr.

Źródło:

 • Ceregrzyn, M., Lechowski, R., Barszczewska, B., (2004) Podstawy żywienia psów i kotów, Wrocław: Urban & Partner

Może Cię zainteresować: