PODRÓŻ z kotem. Niezbędnik.

Wybierając się z kotem w podróż powinniśmy być przygotowani na wiele ewentualności. Co zabrać ze sobą, by komfort podróży był jak najwyższy, a sama wyprawa była bezpieczna dla opiekuna i zwierzęcia?

Transporter 

Zawsze przewozimy kota w transporterze posiadającym możliwość dopięcia do pasów bezpieczeństwa. Czemu? Ze względu na bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo kota

Co roku odnotowuje się w Polsce około 32 tysięcy wypadków. Ciało zwierzęcia, które nie jest zabezpieczone, podczas zdarzenia drogowego obija się o wnętrze auta, może także rozbić szybę i wypaść z pojazdu. Zwierzę doznaje wielu obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych. Zapięcie w szelki/pasy dla zwierząt nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia – podczas sytuacji stresowej kot jest w stanie wyswobodzić się z każdych szelek. Wystarczy niewielka kolizja i stłuczona szyba, by oszołomiony kot uciekł wprost pod nadjeżdżający samochód.

Bezpieczeństwo osób podróżujących

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, więc odpowiadamy za bezpieczeństwo swoje, współpasażerów, ale także innych użytkowników dróg. Zwierzęta nie zachowują się racjonalnie, a kierowca nie jest w stanie kontrolować wszystkiego co dzieje się w aucie. Kot może wystraszyć się sygnału dźwiękowego i w jednej chwili znaleźć pod nogami kierowcy, albo w szale polowania wskoczyć za muszką (której nawet nie widzicie) kierującemu na głowę. To właśnie niewłaściwie przewożony kot był sprawcą wypadku na drodze krajowej 53. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak straty są znaczne:

Źródło

Dobry transporter powinien:

  • być wykonany z twardego, odpornego na wilgoć tworzywa (nie z materiału),
  • być odpowiednio duży, by kot mógł się w nim swobodnie obrócić i położyć,
  • posiadać metalową kratkę.

Niestety, jak dotąd nie ma norm, które musiałyby spełnić firmy produkujące transportery i pasy bezpieczeństwa dla zwierząt.

Film powyżej dokumentuje crash testy z udziałem różnych form zabezpieczenia oraz psich fantomów. Oczywiście siła oddziałująca na zwierzę zależy także od jego masy, więc w przypadku kotów rozbicie transportera nie będzie takie łatwe, jednak stale – oglądając to nagranie trudno nie poczuć zaniepokojenia.

Prócz jakości transportera, bardzo ważne jest jego umiejscowienie w aucie. 12 listopada 2016 roku, na drodze S1 w okolicach Mierzęcic doszło do wypadku, w którym zginęły 3 osoby: 22-letnia Patrycja, 26-letni Michał z Dąbrowy Górniczej oraz 49-letni obywatel Niemiec (sprawca wypadku). Para z Dąbrowy Górniczej jechała wraz z kotem. Znaleziono jedynie otworzony transporterek, Rudy przepadł. By zminimalizować ryzyko urazu, śmierci zwierzęcia lub wypadnięcia z samochodu, transporter z kotem należy umieścić na podłodze, pomiędzy przednim fotelem, a tylną kanapą. Takie umiejscowienie daje zwierzakowi największą szansę.

Podkład higieniczny

Koty potrafią wstrzymywać oddawanie moczu przez dłuższy czas, jednak w długie podróże zaleca się wyłożenia transporterka chłonnym podkładem higienicznym. Można go kupić za parę zł w aptece. Przydadzą się także ręczniki papierowe i woreczki foliowe. Lepiej dmuchać na zimne, niż w panice ratować tapicerkę.

Jednorazowa kuweta

Świetnym rozwiązaniem na dłuższe podróże mogą być jednorazowe kuwety. W tej chwili na naszym rynku są dostępne produkowane przez Polską firmę Animalife kuwety z piaskiem ekologicznym, które można utylizować zarówno w toalecie, ale też w ogrodzie/kompostowniku i wykorzystać jako naturalny nawóz. Cena takiego rozwiązania to 20-25 zł. Do znalezienia na Allegro.

Kuweta jednorazowa AnimaLife

Miski i zabawki

Nie zapominajmy, że kot (szczególnie podczas wielogodzinnych podróży), powinien mieć dostęp do wody i pokarmu (jeśli nie wymiotuje) oraz powinien raz na parę godzin rozprostować łapy.

Namiary na dobrego lekarza weterynarii w miejscu docelowym

Przypadki chodzą po ludziach. I kotach. Zamiast nerwowych poszukiwań w internecie czy wypytywania tubylców na cito, warto być przygotowanym.

Samych bezpiecznych podróży!

Wasza Inari!

Może Cię zainteresować: