Recenzja patyczki Matatabi/Silver Vine

W Europie i Stanach Zjednoczonych najpopularniejszą rośliną zawierającą substancje stymulujące koty jest kocimiętka, a w szczególności gatunek Nepeta cataria. Niestety, nie wszystkie koty są podatne na zawarty w kocimiętce stymulant: nepetalakton. Jeśli Wasz kociak należy do tego grona – nic straconego! Spróbujcie Matatabi!

Matatabi (jap. Mata-Tabi, Silver Vine) a właściwie Aktinidia usuryjska (Actinindia Polygama) jest pnączem dorastającym do 5 metrów. Najczęściej można ją spotkać w górach Chin i Japonii (na wysokości 500 – 1900 metrów).

Czemu działa?

Pnącze zawiera 2 substancje uważane za kocie stymulanty:

  • Actinidine – pochodną pirydyny, która występuje nie tylko w matatabi, ale również w walerianie. Dodatkowo, oddziałuje na te same receptory, co nepetalacton (stymulant zawawarty w kocimiętce).
  • Dihydroactinidiolid – lotny terpen o słodkim zapachu, nieco przybliżonym do herbaty (występuje m.in. w czarnej herbacie czy mango).

Jak wpływa na koty?

Matatabi działa na większość kotów. Niezależnie czy Wasz zwierzak jest podatny na kocimiętkę lub walerianę, najprawdopodobniej pokocha Matatabi. Substancje zawarte w patyczku sprawiają, że koty zachowują się euforycznie: mogą wokalizować, tarzać się, ślinić, lizać i podgryzać. Stan euforii trwa najczęściej od 5 do 30 minut, po czym kot traci zainteresowanie, by następnie znów się nim zainteresować po ok. 30 minutach. Badania wykazały, że koty są zainteresowane Matatabi 2,5 razy dłużej niż ma to miejsce w przypadku kocimiętki.

Uwaga:

  • Jeśli chcecie dać kotu patyczek do zabawy, uprzednio ściągnijcie z niego korę.
  • Substancje stymulujące nasilają kocie zachowania: niezależnie czy zwierzę jest w dobrym nastroju, czy jest sfrustrowane i agresywne.
  • Nigdy nie zostawiajcie zwierząt bez nadzoru.

Gdzie kupić?

Patyczki matatabi możecie otrzymać w niektórych stacjonarnych sklepach zoologiczny, w sklepach internetowych (np. Kocimiętka), a także na portalach aukcyjnych polskich i zagranicznych.
Cena: do 5 zł.

Ocena Zakocianych

Matatabi otrzymaliśmy w ramach prezentu od przyjaciela. 4 patyczki były zapakowane w foliowe, miękkie opakowane z listwą klejącą, dzięki czemu aromat nie wydostawał się na zewnątrz, a produkt długo zachował swoje właściwości.
Stado pokochało magiczny patyczek na tyle mocno, że nie zdążyłam go obrać. Substancje zawarte w Matatabi zadziałały nawet na koty, które nie należą do fanów kocimiętki i waleriany. Nie zaobserwowałam zachowań agresywnych.
Polecamy!

5/5

Może Cię zainteresować: