Kocie obroże, identyfikatory, dzwoneczki

Po wpisaniu w Google czy Allegro “obroża dla kota” wyskoczą setki propozycji. Niestety, większość może być potencjalnie niebezpieczna.

Obroże najczęściej zakładamy kotom wychodzącym, by zwiększyć ich bezpieczeństwo (odblaski) oraz zminimalizować ryzyko przywłaszczenia, ew. pomóc odszukać właściciela po zaginięciu (adresatka).

W terenie koty eksplorują: wspinają się na drzewa, buszują wśród traw i krzewów, a jeśli mają rozwinięty instynkt łowczy – polują. Jednym słowem: są aktywne. To właśnie charakterystyka ich aktywności jest kluczowa – obroża nie może przeszkadzać w trakcie zabaw i blokować kota w sytuacjach kryzysowych.

Niestety wiele obroży oferowanych przez sklepy internetowe, to produkty dla małych psów. Mają niewielkie rozmiary, więc sprzedający reklamują je także jako obroże dla kotów, jednak dla naszych zwierząt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Jak rozpoznać te właściwe? W wyborze obroży dla naszego “tygrysa” powinniśmy kierować się małym, choć istotnym szczegółem – zapięciem. Odpowiednia będzie posiadała tzw. BEZPIECZNE ZAPIĘCIE, które w razie szarpnięcia zwyczajnie się rozepnie.

Bezpieczne zapięcie

  • uniemożliwi powieszenie się na siatce lub gałęzi,
  • pozwoli na ucieczkę przed zagrożeniem bez ryzyka unieruchomienia przez krzaki itp.

Obroża dla kota nie może posiadać sprzączki!

Obroże z gumkami

Elastyczność jest zarówno plusem jak i minusem. Producent założył, że po rozciągnięciu w sytuacji kryzysowej kot będzie w stanie bezpiecznie zdjąć obrożę. I tak też najczęściej to działa. Są jednak sytuacje, w których kot nie pozbywa się jej, a jedynie ją przesuwa – najczęściej na bark, przechodzi przez klatkę piersiową i łopatki. Jeśli kot wróci w tym stanie do domu będzie można go wyswobodzić. Sytuacja się komplikuje, jeśli się zagubi. Wtedy ciasno założona obroża prowadzi do ran, zakażeń, a nawet sepsy.

Obroże przeciwpchelne

Zalecamy daleko idącą ostrożność! Bodajże jedynym produktem uwzględniającym problem bezpieczeństwa jest Foresto. Niestety, po bliższych oględzinach można wnioskować, że rozerwanie perforacji materiału pozostaje jedynie w sferze życzeń producenta, nie realnych możliwości kota. Dodatkowo produkty tego typu łączą ryzyko uduszenia (brak bezpiecznego zapięcia) z możliwością przesunięcia.

 Źródło: Kocia Mama

Na zdjęciu Sylwester. Kot znaleziony przez wolontariuszy fundacji KOCIA MAMA. Miał na sobie wrośniętą obroże przeciwpchelną. Kotom wychodzącym polecamy kropelki typu spot-on. Więcej o polecanych preparatach w tym wpisie.

Adresówki

Występują w różnych formach: – walcowatej przywieszki, w którą można schować karteczkę z danymi, – przywieszki z grawerem, – w obrożach Trixie z serii MY HOME stanowią z obróżką integralną całość. Najbardziej zawodna jest pierwsza opcja. Może to truizm, ale powinniśmy pamiętać, że każda adresatka jest dołączona do obroży, więc jeśli kot ją zgubi, przepadnie także możliwość identyfikacji zwierzęcia. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój kot nie wyląduje w schronisku, fundacji czy u obcych – zachipuj go 🙂

Źródło: Kuchnia Pupila

Dzwoneczek

Temat mocno dyskusyjny. Niezaprzeczalny jest fakt, że koty mają wrażliwszy słuch, a stałe pobrzdąkiwanie tuż nad uchem może doprowadzić człowieka do szewskiej pasji, a kota do głuchoty. Jeśli Twój pupil nie poluje lub żyje w domu – odpuść dzwoneczek. Jeśli jednak jest chodzącym predatorem, ma gest i każdego ranka przynosi Ci ptaki w ramach prezentu – warto się zastanowić. Koty polują najczęściej na małe ptaki: wróble, mazurki, szpaki, sikorki. Tym gatunkom grozi wyginięcie, więc objęte są ochroną. Jeden zabity ptak, to często śmierć 3-4 kolejnych, szczególnie w okresie lęgowym: od maja do połowy października. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za same koty, ale także za szkody, które wyrządza w przyrodzie – nie wypuszczajcie kotów. Wg badań niestety dzwoneczki nie chronią ptaków tak, jak byśmy chcieli.

Baranki!

Wasza Inari

Może Cię zainteresować: