Jak osiatkować balkon i okno?

Upadku, obrażeń, zaginięcia kota oraz jego śmierci, można uniknąć dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, bo jak pewnie wiecie z tego wpisu, kot nie zawsze spada na cztery łapy. W tej chwili materiały na bezpieczny dom dla kota można dobrać do każdej powierzchni (cegła, beton, ocieplenie styropianowe, kafelki) i każdej formy balkonu (loggia, wysunięty balkon, rozległy taras). W związku z tym jedyne co nas ogranicza to fundusze.

Zacznijmy od siatkowania balkonu, tarasu etc., tu mamy dwie możliwości: wynajęcie firmy lub samodzielny montaż. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Wynajęcie firmy:

 • zapewnia profesjonalny montaż gwarantujący bezpieczeństwo i wysoką estetykę wykonania;
 • oszczędza czas;
 • gdy balkon jest wymagający (bez możliwości doczepienia siatki na górze, niewymiarowy itd) wynajęcie firmy jest często najlepszym pomysłem;
 • jest to opcja najdroższa (w zależności od firmy, lokalizacji oraz użytych materiałów, cena osiatkowania średniego balkonu to koszt ok. 550-1250 zł).

Samodzielny montaż:

 • jest dobrym pomysłem jeśli posiadamy standardowy balkon/loggie z możliwością wkręcenia kołków (daszek/kolejny balkon u góry) oraz mamy minimum zmysłu technicznego;
 • siatka zabezpieczająca jest już powszechnie dostępna w popularnych sklepach internetowych (polecamy siatki wzmocnione);
 • w zestawie otrzymujemy: siatkę + kołki z haczykiem (do pakietu firma dołącza kołki do betonu, pamiętajmy o doborze kołków odpowiednich do ściany) + materiałową linkę naprężającą. Wystarczy zaopatrzyć się w wiertarkę i opaski zaciskowe;
 • jeśli potrzebujemy naprawdę mocnej siatki możemy złożyć zamówienie na sieć w Zakładach Sieci Rybackich [klik!] lub zakupić metalową siatkę do wolier;
 • można także wymienić materiałową linkę na stalową i dokupić naprężającą śrubę rzymską;
 • jest to opcja najtańsza (siatka 2×1,5m nadająca się do okien/maleńkich balkonów – 22,80zł, siatka 8x3m – 109zł).

Wymiary siatki określamy następująco:

 • dodając głębokość x2 i długość balkonu (najczęściej wystarczy mierzyć od ściany do ściany, prowadząc miarę po barierce) otrzymujemy szerokość/rozpiętość siatki,
 • mierząc wysokość balkonu otrzymujemy wysokość siatki;

Przykład:

Mój obecny balkon ma wymiary: – głębokość 0,9m ale do ściany 0,3m – długość 6m – wysokość 2,8m

Daje to (6 + 0,3 x 2 =) 6,6 metra rozpiętości na 2,8 metra wysokości. Zakupiłam siatkę 8 x 3 metry. Ściany nie są ocieplane, wiec mogłam użyć kołków dołączonych do zestawu. Jedynym zakupem dodatkowym były opaski zaciskowe, dzięki którym przymocowałam siatkę do balustrady. W sumie na zabezpieczenie balkonu wydałam ok 120 zł.

Okna

Jeśli zależy nam na otwieraniu okna na oścież, także zainwestujmy w siatkę. Możemy ją rozpiąć we wnęce po zewnętrznej stronie okna na stelażu lub kołkach, możemy ją także zamontować na stelażu wkładanym w ramę okienną (wykonują je najczęściej firmy produkujące/montujące okna. Przy zakupie należy zaznaczyć, że ma chronić kota).

Bezpieczny podopieczny Fundacji Miasto Kotów

Zabezpieczenie okna uchylnego

Jeśli chcemy zabezpieczyć okno uchylne, możemy nabyć specjalne ochronne kratki Trixie. Są tanie (ok. 15-20zł), nie musimy ich przywiercać (producent poleca przyklejenie za pomocą pasków TESA-Power). Do wyboru mamy kratki boczne, oraz górne.

Kratki zabezpieczające do okien uchylnych, TRIXIE

Doskonale sprawdzą się także zabezpieczenia okien z serii PATRULL z Ikei (20 – 29zł).

Blokada okna z serii PATRULL [IKEA]

!UWAGA!

Moskitiery nie chronią kota przed upadkiem!

Nawet po założeniu siatki nie wypuszczamy kotów na balkon bez nadzoru! Pamiętajcie też o okresowym sprawdzaniu siatek i innych zabezpieczeń – czas, czynniki atmosferyczne a także koty mogą skutecznie rozbroić nawet najlepsze instalacje.

Pamiętajcie! Jeśli nie jesteście mocni w majsterkowaniu, lepszym rozwiązaniem (niż robota na pół gwizdka) będzie zatrudnienie fachowców. W końcu na szali jest życie i zdrowie Waszych podopiecznych!

Przed rozpoczęciem planowania i prac montażowych, sprawdźcie w regulaminie administracji/spółdzielni, czy możecie bez przeszkód wiercić w ścianach. Niektóre, szczególnie nowe budynki stale obejmuje gwarancja, a jakiekolwiek uszkodzenie elewacji może słono kosztować. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest montaż bezinwazyjny, podczas którego stelaż z siatką/zaczepy montowane są na klej.

Skutki upadku potrafią być tragiczne


Mam nadzieję, że powyższe informacje były dla Was przydatne. Uważajcie na siebie i swoje zwierzęta!

Baranki!

Wasza Inari

Przykłady zabezpieczeń i porady związane z siatkowaniem:

– Kocia Stronka -> klik!

– Zwierzakowo -> klik!

– KOTYlion -> klik!

– Miau -> klik!

Może Cię zainteresować: